Jak jsem učil dceru s počítačem – myš, Windows a internet

Minule to bylo víc o povídání k čemu počítač je a z čeho se skládá. Vše si dcera zakreslila do svého papírového počítače. V druhém díle jdeme už skutečně na ovládání počítače. Probereme myš, spouštění aplikací a hledání na internetu s trochou bezpečného chování.

Ovládání myši

Vrhli jsme se trochu doprostřed. Spustil jsem obyčejné Malování ve windows (výjimka z pravidla nesahat na počítač) a začali jsme se učit s myší.

Dceru malování prostě bavilo a naučila se všechny potřebné úkony s myší. Klikání levým tlačítkem pro výběr nástrojů a barev, tažení pro kreslení, s lupou se levým tlačítkem přibližuje a pravým oddaluje, kolečkem se posouvá obrázek.

Jděte na to pomalu. Začněte prostými černými čárami a zbytek většinou přijde sám.

Tati, jak něco vygumuju
A já bych chtěla, aby ta tráva byla zelená
Já jsem to zkazila (naučili jsme se Zpět)

Případně, když vidíte, že se snaží něčeho dosáhnout komplikovaným způsobem, ukažte jí lepší. Takhle jsme se dostali například k vyplnění plochy kyblíkem.

Prostředí operačního systému

Znovu není potřeba jít nijak do hloubky. Vysvětlil jsem dceři, že počítač umí hodně věcí a na každou věc má program jako je třeba malování. A aby se programy nehádaly, je tam operační systém, který všechno řídí.

Potřebovali jsme schovat Malování, tak jsme si u toho rovnou řekli o oknech a tlačítkách pro zvětšení a zmenšení a o liště, kde najdeme schované programy. Prostě jsem jenom komentoval, co děláme.

Pak jsme si ukázali plochu s ikonami a windowsové tlačítko Start, kde se programy spouští. To celkem stačí, potřebujeme uživatelskou znalost.

Když dcera zavírala Malování, aby si ho sama zase spustila, ptalo se to jestli chceme práci uložit. Tak samozřejmě ano a hned jsme si pověděli, že se tomu říká soubory a že každý má jméno, abysme ho mohli najít. Víc o souborech jsme neřešili, žádné složky a další věci. A při psaní jména už přišlo prvních pár kláves, zatím jen písmenka.

No a nakonec si tohle zakreslila do svého počítače. Lištu na display, tlačítko start, okno s tlačítky pro zmenšení a zavření, …

Internet

Protože na začátku, když jsme probírali v čem všem nám může být počítač nápomocný, padlo i vyhledání informací, které nevíme, ptal jsem se teď, jestli jsou všechny schované v tomhle počítači. Prý asi ne, je takový maličký aby věděl všechno. A tak jsme si pověděli o internetu. Že počítače si mohou povídat mezi sebou a když jeden něco neví, najdeme ten, který to ví.

Spousta věcí tady samozřejmě není technicky správně a možná dokonce není téměř pravda. Ale pochopitelnost je mnohem důležitější.

Abychom mohli hledat jiné počítače, potřebujeme prohlížeč. A ten už si umíme spustit. A teď potřebujeme napsat co hledáme. Dceru zajímalo: „Jak vypadá skutečná princezna“. Čtení delších textů pro ni moc není. Ale obrázky, to je jiná. A videa … Takže jsem se dozvěděl, jak dnes vypadají herečky, které hrály princezny v klasických českých pohádkách, jak by v reálu vypadaly ženy stylizované do princezen z animovaných pohádek a mnoho dalších informací o princeznách.

Během psaní vyhledávacího dotazu se objevil překlep, takže jsme se hned naučili šipky na klávesnici a klávesy backdpace a delete. A nakonec bylo třeba dotaz odeslat klávesou Enter.

Chyba je kamarád. Je vlastně docela těžké udělat něco, co nejde vzít zpět. A tak si můžeme dovolit hodně experimentovat.

Když už bylo dost princezen, položil jsem poslední otázku. Kdo tam ty informace dal? No moc nevíme. A tak jsem začal vysvětlovat, že tam je spousta zajímavých věcí, ale mohou se za těmi počítači skrývat i lidé, kteří nemají úplně dobré úmysli a že by tam neměla psát nic, co by neřekla úplně cizímu člověku.

Nakonec si nové věci zase zakreslila do svého papírového počítače a znovu jsme si prošli, co tam má všecno nakresleno a co to znamená.

Od té doby

Snažím se znalost udržovat. Když narazíme na téma co dceru zajímá, už ji nechávám s asistencí vyhledávat informaci samotnou. Pak jí pomáhám s výběrem zdroje a se čtením. A plánuju další seanci. Trochu víc psaní na klávesnici – klávesy jako Shift, Ctrl a Alt a pár základních klávesových zkratek. Malinko víc o souborech, například složky. A asi ještě internet.

Líbil se vám tento článek? Podělte se:
Facebooktwitterredditlinkedinmail