3D modelování (a tisk) pomocí bloků a vánoční překvapení

Chcete si vyzkoušet něco vymodelovat ve 3D a případně i vytisknout na 3D tiskárně? Existuje několik online prostředí, kde můžete modelovat 3D objekty pomocí příkazových bloků podobných Scratchi. Dnes vám představím 3 z nich – Beetleblocks, TinkerCAD a BlocksCAD. A na závěr ještě vánoční překvapení.

Beetleblocks

Beetleblocks je program s otevřeným kódem dostupným na Githubu. Pomocí programu pohybujete broučkem (Beetle) a po cestě můžete pokládat geometrické tvary (koule, kvádry a podobně), text nebo jen vypouštět proud materiálu. Můžete používat ckly, proměnné, podmínky i vlastní bloky pro generování složitějších obrazců.

Pár nevýhod na které jsem narazil. Moc dobře nefunguje odečítání objektů (např. když chcete v něčem vytvořit díru). Oficiálně je to ještě v testovacím režimu a funguje to trochu nespolehlivě. Druhou výtkou je uživatelské rozhraní, které je přeložené do češtiny jen částečně a ani není moc hezké. Poslední upozornění, občas mi beetleblock vygeneroval STL, které i když na pohled vypadalo dobře, nešlo pak vytisknout. Obzvláště se to stávalo, pokud jsem odečítal nějaké objekty.

Přes všechny výtky je beetleblock na hraní poměrně dobře použitelný.

TinkerCAD

TinkerCAD je produkt z dílny Autodesku. A zázemí zavedené firmy je znát. Prostředí je hezké, komplet přeložené do češtiny. Navíc TinkerCAD umožňuje tvorbu jak pomocí „programových“ bloků, tak přetahováním objektů. Příjemná je větší nabídka tvarů, které můžete vkládat.

U programových bloků mi moc nesedí způsob pohybu. Vše určujete absolutními souřadnicemi a natočením. Pokud např. chcete po kruhu pravidelně rozmístit třeba 10 koulí, musíte pomocí sin/cos počítat souřadnice. V beetleblock stačí popojdi, otoč se. A nenašel jsem, nebo neexistuje, způsob jak odečítat objekty (dělat díry). A k práci s TinkerCAD si musíte vytvořit účet.

BlocksCAD

BlocksCAD je dílem společnosti BlocksCAD. Modeluje se zde pouze pomocí programových bloků. Prostředí zatím není přeložené do češtiny (k dispozici je pouze Slovenčina), ale graficky je příjemné. Na rozdíl od ostatních umí velmi pěkně odečítání objektů (i průniky a prolnutí).

Stejně jako u TinkerCAD se vše určuje absolutními souřadnicemi a natočením. Také není moc velká nabídka základních objektů – pouze kvádr, koule, kužel/válec a torus. I když s funkčním odečítáním se dají další lehce dotvořit.

Vlastní vykrajovátka na cukroví

A protože se blíží vánoce, mám pro vás on-line nástroj, jak si z obrázku vytvořit vlastní vykrajovátko na cukroví. Jedná se o CookieCAD. Do programu nahrajete obrázek, ideální je černobílý, a program vám vygeneruje STL soubor s vykrajovátkem. Ten si můžete nechat (za poplatek) vytisknout nebo si ho zdarma stáhnout a vytisknout si ho sami.

Líbil se vám tento článek? Podělte se:
Facebooktwitterredditlinkedinmail