Programování mobilních aplikací pro děti

AppInventor - tvorba aplikací pro mobily

Asi není moc novinkou, že téměř všechny děti od cca 10ti let mají svůj chytrý mobilní telefon. Tak by bylo fajn jim umožnit tvořit aplikace v prostředí, kde to zvládnou.

Chci vám představit App Inventor, platformu pro tvorbu mobilních aplikací ve vizuálním / blokovém jazyku podobném známějšímu Scratchi. Tato forma umožňuje soustředit se na důležité koncepty a neztrácet se v syntaxi.

Z hlediska výuky je AppInventor skvělé pokračování právě po Scratchi. Jazyk se trochu zesložiťuje a je pouze anglicky, ale umožňuje vytvářet reálné aplikace, které můžete i publikovat na app storu. Ale stále si zachovává jednoduchost vizuálního jazyka, nápovědu v podobě barev a tvarů a možnost tvořit prostým experimentováním.

V AppInventoru se dají vytvářet aplikace pouze pro platformu Android. Můžete vytvořit standardní .apk soubor, který je možné nahrát do telefonu nebo na app store. Pro vývoj a výuku se velice hodí MIT AI2 Companion. To je aplikace, kterou nainstalujete do mobilního telefonu a umožní vám přímé propojení programu a telefonu, takže jakákoliv změna v programu se ihned projeví i v běžící aplikaci na telefonu.

Několik drobných vad na kráse App Inventor má. Jednou z nich je, že pro práci je vyžadováno přihlášení přes Google účet. Většinou to asi není problém, ale je škoda, že to je jediná možnost přihlášení. Druhou drobnou vadou na kráse je absence podobného konceptu, jako je ve Scratchi klonování. Takže například když děláte hru, kde postava střílí, musíte mít v zásobě tolik instancí střely, kolik jich maximálně dovolíte použít.

Naopak oproti Scratchi je dle mého mnohem lépe udělaný systém rozšíření. Rozšíření je součástí vašeho projektu a můžete si do svého projektu nahrát jakékoliv existující rozšíření. Tedy neexistuje nic jako sada oficiálních rozšíření. A vzhledem k tomu, že App Inventor je open source, tedy jeho zdrojový kód si může prohlédnout kdokoliv, je různých rozšíření docela dost.

Líbil se vám tento článek? Podělte se:
Facebooktwitterredditlinkedinmail