Tvorba her – Roblox

Roblox je platforma, kde můžete vytvořit vlastní hru. Jak se hodí pro děti a ve výuce programování? Ryhlý přehled z mého seznamování se s Robloxem pro výukové účely.

Co je to Roblox

Roblox je platforma, kde můžete hrát, ale i vytvářet hry. Prostředí her se skládá z virtuálních kostiček ve 3D. Platforma umožňuje online hry pro více hráčů. Pro výuku je zajímavá právě možnost tvorby her a v tomto segmentu je to asi největší platforma. Hry v Robloxu si studenti zahrají na spoustě platforem: PC, Mac, iOS, Android, Amazon zařízení nebo Xbox One.

Roblox je možné používat zdarma, ale umožňuje hráčům nakupovat, prodávat a vytvářet virtuální předměty. K tomu slouží měna Robux. Získáte ji přímým nákupem, prodejem předmětů (pouze s Builders Club členstvím) nebo jako denní příděl s členstvím.

Pár zajímavých čísel:

  • Na Robloxu hraje měsíčně asi 80 milionů lidí
  • Jsou tam asi 4 miliony tvůrců
  • V roce 2018 Roblox očekával, že tvůrcům vyplatí na odměnách 70 milionů dolarů

Je Roblox vhodný pro výuku?

Velmi příjemný je rychlý začátek – velmi brzy vytvoříte svou první hru. Roblox má mnoho hotových komponent, takže dokonce k jednoduché skákací hře nepotřebujete ani žádný skript. A celou tvorbou první takové hry vás provede přehledný tutoriál. První skripty jsou taky celkem jednoduché a tím, že se píší ke konkrétním objektům ve hře, tak jsou celkem krátké a tudíž dobře mentálně uchopitelné pro začátečníky.

Potíž trochu nastane, když se ponoříte hlouběji. Stávalo se mi, že mi skript tak trochu záhadně nefungoval – nehlásil žádnou chybu, jen prostě nic nedělal – například funkce MoveTo prostě s objektem nepohla i když vstupní parametry byly správné (nakonec se ukázalo, že když model nemá nastavenou PrimaryPart, tak MoveTo nezahlásí chybu, ale prostě nic neudělá). To je chování, které vyvolává nepříjemnou frustraci a u dětí by mohlo odrazovat.

Co se výuky týče, rád bych ještě vyzdvihl jejich vzdělávací materiály. Je jich spousta a jsou moc pěkně zpracované. Nejsou to jen obyčejné tutoriály, ale přímo plány hodin pro učitele. Jen mi přijde, že jsou časově trochu moc optimistické.

Hodně se mi také líbila různorodost projektů, které studenti po vyzkoušení základů vytvořili.

 

Líbil se vám tento článek? Podělte se:
Facebooktwitterredditlinkedinmail