Novinky v MakeCode

Microsoft nedávno vydal novou verzi svého vizuálního vývojového prostředí MakeCode. To se používá zejména k programování destiček micro:bit, ale i třeba v minecraftu. Nová verze je přehlednější a má pár nových bloků. A také nás čeká jedno malé překvapení v podobě upgrade firmware. Pojďme se na novinky podívat hlouběji.

Vývojové prostředí

MakeCode je výrazně přehlednější a to hned v několika ohledech. Nezanedbatelný je výrazně lepší překlad do Českého jazyka. To je zejména u mladších dětí fajn a hlavně to nepůsobí jako nedodělaná aplikace. Bloky v jednotlivých kategoriích jsou nyní ještě oddělené do jakýchsi sekcí s nadpisy. Lépe se v tom hledá a děti tráví méně času hledáním příkazů.

Zlepšil se i simulátor. Konečně fungují v simulátoru i rádia a jiné pokročilé funkce. Přijde mi, že dokud nepoužíváte rozšíření, se simulátorem si vystačíte.

Nové bloky

Velký palec nahoru dávám za zavedení konceptu funkcí, respektive návratových hodnot z vlastních bloků. To je věc, která je v programování zcela běžná a myslím, že stojí za to tento koncept studentům ukázat. A například ve Scratchi není implementována.

Dále se objevilo několik „usnadňujících“ bloků, jako například „ukaž šipku (sever)“ nebo přehrání elodie s hezkým editorem. To jsou věci, které by šli dříve udělat, jen by byly trochu složitější. Ještě jsem si všiml bloku se silou rádiového signálu, ten pokud vím dříve nebyl a bude se hodit.

A nakonec zmíním pár rozšíření. Rozšíření radio-broadcast umožní vysílat a přijímat „zprávy“. Je to téměř totéž jako posílat texty nebo čísla, jen zprávy vybíráte z nabídky, takže se vyhnete chybám v překlepech. Dalším je rozšíření microturtle. Je to varianta jednoho z prvních výukových programovacích jazyků, akorát kreslení s displayem 5×5 mi nepřijde úplně smysluplné.

Aktualizace micro:bitu

Aby mé micro:bity správně fungovaly s novým MakeCode, musel jsem aktualizovat jejich firmware. Popravdě jsem do té doby nevěděl, že je něco takového vůbec možné. Zde je odkaz na stránku s instrukcemi pro upgrade micro:bit v angličtině.

V krátkosti to probíhá takto:

  1. Odpojíte micro:bit od počítače
  2. Držíte tlačítko reset (na zadní straně mezi napájením a USB) a micro:bit připojíte. Tím ho přepnete do takzvaného „maintanance“ módu
  3. Stahnete hex soubor z výše uvedené stránky. Hledejte tlačítko „Download the latest firmware“. V mém případě to byla verze 0253.
  4. Nahrajete soubor na micro:bit

S touto aktualizací se micro:bit propojoval s MakeCode spolehlivěji než dříve, takže určitě doporučuji.

Máte nějakou oblíbenou novinku v MakeCode? Podělte se v komentářích.

Líbil se vám tento článek? Podělte se:
Facebooktwitterredditlinkedinmail