Lego Boost

Lego Boost

Lego je hračka mého dětství (a s vlastními dětmi i dospělosti). A programovatelné lego je obrovské lákadlo. Lego Boost je za snesitelnou cenu, tak jsem ho pořídil. A jak to velké lákadlo dopadlo v reálu? Docela dobře, pojďte se podívat.

Co to je, jak se to používá a tak

Lego Boost je klasické lego, které má navíc programovatelnou jednotku, motory a senzor schopný vnímat barvy a překážky. Už v návodu je 5 hezky různorodých staveb, ale je to lego, takže hlavní zábava vás čeká poté, co návod zahodíte.

Váš robot se programuje pomocí skládání grafických příkazů na vašem tabletu (grafické příkazy do sebe zapadají, takže je to lego na obrazovce). A programvání vás naučí přímo aplikace od lega. Robota lze programovat i ve Scratchi z počítače.

Robot z lego Boost
Programovatelný kreslící robot předělaný na automatickou houpačku pro pandu.

Proč (ne)koupit Lego Boost

Co se mi na Lego Boost líbilo:

  • Hodně kreativní co se týká designu robota
  • S třemi motory se dá udělat spousta věcí
  • Sice jen 1 senzor, ale zvládne toho docela dost

Co se líbilo méně:

  • Aplikace hodně vede ke stavění a programování předpřipravených modelů. Možnost programovat volně je trochu schovaná
  • Programování pouze v klonu ScratchJr (resp. přes rozšíření i v klasickém Scratchi). Líbil by se mi Python

Srovnání Lego Boost s podobnými hračkami

Předpokládám, že cílem takové hračky je nadchnout děti pro tvořivé využívání techniky a další učení. Mezi to patří programování, ale i třeba design nebo prostě jen rozvoj myšlení. Zároveň porovnávám hračky s cenou +- 1000Kč okolo ceny Lego Boost (kupoval jsem ho v normálním obchodě za cca 3500Kč). Zároveň je myslím důležité upozornit, že neznám všechny programovatelné hračky na trhu, možná ani většinu.

  • Přibližně o 1000Kč levněji můžete mít základního mBota (nebo o 1000Kč dráž mBot Ranger). Výhodou mBota je podstatně větší sada senzorů. Teoreticky se dá mBot programovat i v jazyce C, ale nemyslím si, že by to jakékoliv dítě mohlo smysluplně zvládnout. Velkou výhodou lega proti mBotovi je snadná změna vzhledu robota a experimenty s tím spojené. U mBota můžete také leccos udělat a fajn je, že děti vezmou do ruky šroubovák a klíč, ale u lega je tohle mnohem výraznější.
  • Různé stavebnice s micro:bitem. Nebudu uvádět konkrétní, je jich hodně. Existují auta, jeřáby nebo prostě volné sady komponent. Velkou výhodou micro:bitu je možnost programování v makecode (podobné Scratchi), ale i v Pythonu. Python je jedním z nejpoužívanějších profesionálních jazyků a zároveň se dobře učí. Další výhodou micro:bitu je obrovské množství rozšíření. Nevýhodou oproti legu je, že micro:bit se soustředí na elektroniku a nemá tu stavebnici okolo. Když koupíte auto, budete mít univerzální micro:bit, ale jednoúčelovou stavebnici na auto.

Líbil se vám tento článek? Podělte se:
Facebooktwitterredditlinkedinmail